Bu kez yolculuğumuzu en iyi gün batımı manzaralarına doğru yapıyoruz. Kimi zaman ufuk çizgisinden, kimi zaman dağların arasından adım adım batan kızıllığı her şeyden soyutlanarak seyre dalmak dünyanın en büyüleyici deneyimlerinden birisi. Sizler için Türkiye’de en güzel gün batımı manzarası izleyebileceğiniz noktaları kaleme aldık.


1- Bozcaada
Bir yanınızda rüzgar türbinlerinin kızıllaşan gökyüzü ile buluşması tam önünüzde günü uğurlamaya hazırlanan ufuk çizgisi ile Bozcaada Polente Feneri’nde gün batımını izlemenin çok büyük bir keyif olduğunu söyleyebiliriz. Hatta buraya yalnızca gün batımını izlemek için turistik turların düzenlendiğini de ekleyebiliriz. Bu muhteşem güzellikte gün batımı manzarası izleyeceğiniz alana ulaşmak oldukça kolay. Bozcaada merkezden kalkan minibüslerle, aracınızla ya da kendinize güveniyorsanız yaklaşık 8 km’lik mesafeyi yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yanınıza mümkünse kamp sandalyelerinizi ve atıştırmalık bir şeyler almanızı öneririz. Ancak yaz sezonunun oldukça kalabalık olduğunu eklemeden de geçmeyelim. Kalabalıktan pek hoşlanmazsanız aracınızla adanın yüksek noktalarına gidip kendinize özel bir ortam oluşturabilirsiniz.

2- Gökçeada
Gün batımı manzara hattımıza Bozcaada’yla başlamışken ikinci sırayı ülkemizin en batısı yani güneşin en son battığı yer olan Gökçeada’ya vermek istedik. Homeros’un İlyada Destanı’na da konu olan ve Deniz Tanrısı Poseidon’un yeri olarak geçen Gökçeada’nın hemen her tepesinden güneşi batırmak oldukça keyifli. Diğer ismiyle İmroz Adası olarak tanınan Gökçeada’da gün batımını Kaleköy’den izlemekse ayrı bir unutulmaz deneyim açıkçası.

3- Assos Antik Kenti
Güneşi mistik bir ambiyans ile uğurlamak isterseniz size önerebileceğimiz noktalardan birisi Assos Antik Kenti olacaktır. Gün batımını bilhassa Athena Tapınağı’nın bulunduğu tepeden izleyecekseniz bir anlığına zaman ve mekan algınızın silineceğini söyleyebiliriz. Müthiş bir enerji vermeyi vadeden Assos Antik Kenti aynı zamanda gün batımı fotoğrafı çekmeyi sevenler için de çok iyi bir nokta. Bunun için özellikle havanın sıcak ve açık olduğu dönemlerde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

4- Gümüşlük
Ege’nin incisi olarak adlandırılan Bodrum’da yer alan Gümüşlük tam bir tatil cenneti. Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda yeşil ile mavinin eşsiz bir uyumla birleştiği yer olan Gümüşlük’te gün batımını izlemek tümüyle sakinleştirici bir etkiye sahip. Gün batımını deniz kenarında dalgaların hoş sesiyle izleyebileceğiniz gibi Gümüşlük’ün tepesinde yer alan Karakaya Köyü’nde de gerçekleştirebilirsiniz.

5- İstanbul
Baştan söyleyelim, şehir bu konuda misafirlerine o kadar fazla seçenek sunuyor ki tüm gün batımı noktalarını ziyaret etmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor. İster vapurda olun, ister deniz kıyısında ya da denizi gören bir yokuşun başında İstanbul Boğazı eşliğinde gün batımını izlemek her defasında farklı duyguları beraberinde getiriyor. Özellikle tarihi yarımadayı karşınıza alarak İstanbul siluetinin yavaş yavaş kızıla dönüşmesini izlemek oldukça etkileyici.

6- Kapadokya
Türkiye’de en güzel gün batımı manzarası izlenecek yerler denildiğinde akla ilk gelen noktalardan birisi de kuşkusuz Kapadokya bölgesi. Peri bacaları eşliğinde güneşin sarı, kızıl ve kahverengi renk oyunlarını izlemek efsunkar manzaralarla karşılaşmanızı sağlıyor. Kapadokya’da gün batımını vadiden ya da bir tepeden izleyebileceğiniz gibi balon üzerinden de seyredebilirsiniz.

7- Nemrut Dağı
Nemrut Dağı’nda oldukça etkileyici ve gizemli bir günbatımı manzarasının sizi beklediğini söyleyebiliriz. Komegene Krallığı hükümdarlarından I. Antiochus, geçmiş nesline ve tanrılara ithaf etmek için krallığın en yüksek dağına iki grup anıtsal heykeller yaptırır ve bu heykellerin bir kısmı güneşin doğuşunu bir kısmı ise batışını selamlayacak şekilde yerleştirilir. Bu nedenle gün doğumu ve gün batımında ışık oyunlarıyla eşsiz bir ortama sahip olan Nemrut Dağı’nda güneşi uğurlamak mutlaka tecrübe etmenizi önerdiğimiz noktalardan birisi. Bu destinasyonda gün batımı izlemek için özellikle havanın açık olduğu zamanları tercih etmelisiniz. 2150 metre yüksekliğindeki dağa çıkmadan önce yanınıza battaniye gibi kalın bir şeyler almanızı tavsiye ederiz.

8- Kaş
Hem gündüzü hem gecesi ayrı güzelliğe sahip Kaş’ta günü devirmek oldukça keyifli bir tecrübe. Kaş’ta birçok yerde gün batımını izleyebilirsiniz, bunlardan birisi de Helenistik dönemden günümüze kadar gelen Antik Tiyatro. Tiyatronun mistik ambiyansında günü uğurlamaksa zamanı sıfırlıyor. Yüksek basamakları tırmandığınızda güneşin deniz üzerinde bolca ışık gösterileri yaptığı Kaş manzarası ile karşılaşacaksınız.

– Yolculuğunuzun her olağanüstü detayın özenle seçilmiş olması

– Kusursuz bir şekilde uygulanan, el yapımı, esnek ve kusursuz güzergahlar

– Egzotik destinasyonlarda uzmanı

– Olağanüstü hizmet ve detaylara tavizsiz özen

– Çiftler, aileler ve küçük gruplar için mükemmel özel yolculuklar

– Kendi kalış tarihinizi seçme özgürlüğü

– Tamamen özelleştirilebilir deneyimler

Otel ve Tur Satış
sales@delux.com.tr0555 963 7216

Go to Top