Türkiye sadece şehir merkezleriyle değil köyleriyle de zengin bir ülke. Kimi köylerin tarihi kiminin doğası kendine has güzellikleriyle ortaya çıkıyor. Bu yazımızda Türkiye’nin en güzel 15 köyünü sizler için derledik.

Hamsiköy-Trabzon

Trabzon’a 50 km uzaklıkta sütlacıyla meşhur Hamsiköy turistlerin ilgi odağı. Zigana Dağı’nın eteklerinde bulunan bu köy, tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunuyor. Hamsiköy 1200 rakımına sahip çam ormanlarıyla bezeli temiz havasıyla meşhur köylerden biri.

Uçhisar-Nevşehir

Türkiye’nin en güzel köyleri arasında yer alan ve yaklaşık 1250 rakımında Uçhisar Köyü, Nevşehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta.  Nevşehire özgü uçsuz bucaksız coğrafyasıyla manzara noktası konumunda. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Uçhisar Köyü’nde bulunan kale, Kapadokya’nın en yüksek noktasını oluşturuyor.

Rumkale-Gaziantep 

Rumkale, mimari açıdan Ortaçağ ve Geç Roma dönemlerinden kalma bir köy. Bugün hala yaşayan yapılar, Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı bulunur. Bu yapılar dışında kuyular ve hendekler bulunuyor. Menzimen Çayı ve Fırat Nehri’nin birleştiği noktada dik kayaların üzerinde bulunan Rumkale Köyü kendine has yapısıyla ilgi odağı halini aldı.

Gölyazı- Bursa

En önemli geçim kaynağı balıkçılık olan Gölyazı Köyü geçmişte de bir Rum balıkçı köyüydü. Karaya doğal bir köprüyle bağlı Gölyazı Köyü’nün en önemli özelliği küçük bir yarımada olması. Tarihi yapılarıyla, manzarasıyla, taze balıklarıyla dikkat çeliyor.

Faralya-Muğla

Faralya Köyü’ne, Kelebekler Vadisi üzerinden patika yollardan yürüyerek olaşılıyor. Eşsiz doğa manzarasına sahip bu köy, dünyanın en değerli köylerinden biri.

Şirince Köyü-İzmir

Türkiye’nin en güzel köylerinden bir diğeri İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince Köyü, beyaz evleri ve yeşil doğasıyla dikkat çekiyor. Nesin Matematik Köyü bu köyde bulunuyor. Her yılın ekim ayında bağ bozumu şenliği ve şarap festivali yapılan Şirince Köyü her yıl binlerce turist ağırlıyor.

Boğatepe-Kars

Gelinciklerle bezeli Boğatepe Köyü, Kars merkezine 45 km uzaklıkta. Kars gravyerinin üretildiği bu köyde Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesine ev sahipliği yapıyor.

Çamlıhemşin-Rize

Çamlıhemşin tarihi dokusu bir yana doğal güzellikleriyle de odak noktası halini alan bir köy. Çamlıhemşin; şelaleleri, yaylaları, buzul gölleri açısından zengin bir köy olmakla birlikte havası ve doğasıyla en huzurlu köylerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Doğanbey Köyü-Aydın

Henüz el değmemiş köylerden biri. Dükkanlar, oteller ya da restoranların olmadığı bu köy ekolojik hayat yaşıyor. Doğanbey Köyü doğal hayatın yanı sıra antik dönem mimari kalıntıları ile birlikte tarihi bir dokuya sahip.

Karaburun-İzmir

El değmemiş bir başka köy Karaburun Köyü. Birçok plaja sahip Karaburun’un 8 farklı koyu bulunmakta.

Adatepe-Çanakkale

Rum ve Türklerin birlikte yaşadığı bu köy, Rum tarzı butik otellerin ve Osmanlı tarzı konak otellerin bulunduğu bir köy. Adatepe Köyü’nde zeytinyağı müzesi en dikkat çekici unsurlardan biri. Adatepe Köyü, tarihi mimari evlerin ve yeşil doğanın harmanlandığı bir köy.

Harran-Şanlıurfa

Harran tarihi özellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen köylerden biri. Harran evlerinin mimari özellikleri dünyaca ünlü. Paganizmin en önemli merkezi olması bir diğer tarihi özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Yörük Köyü-Kastamonu

Safranbolu’da bulunan bu köy, Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu bölgelerden biri. Binalar Osmanlı mimarisiyle yapılmış sokak boyu yan yana dizilmiş şekilde. Bu binaların en genci 90 yaşında iken en yaşlısı 450 yaşında.

Yavuzlar Köyü-Van

Yavuzlar Köyü peribacaları oluşumunun olduğu bir coğrafi bölge. Kapadokya’ya benzemesi sebebiyle Vanadokya adı ile anılıyor.

Ocaklı Köyü-Kars

Ani Harabeleri’nin bulunduğu bu köy, eski ticaret yollarının bulunduğu güzergahta. Tarih öncesi dönemlerde birçok kültüre kucak açmış olan bu köy ortaçağ mimari anlayışı ve şehirciliği açısından oldukça değerli kabul ediliyor.

Size özel fiyat ve seçenekler için bizimle iletişime geçebilirsiniz

0212 560 36 36 sales@delux.com.tr

– Yolculuğunuzun her olağanüstü detayın özenle seçilmiş olması

– Kusursuz bir şekilde uygulanan, el yapımı, esnek ve kusursuz güzergahlar

– Egzotik destinasyonlarda uzmanı

– Olağanüstü hizmet ve detaylara tavizsiz özen

– Çiftler, aileler ve küçük gruplar için mükemmel özel yolculuklar

– Kendi kalış tarihinizi seçme özgürlüğü

– Tamamen özelleştirilebilir deneyimler

Otel ve Tur Satış
sales@delux.com.tr0555 963 7216

Go to Top