Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Antik çağlardan beri varlığı devam eden Gaziantep, tarihi boyunca farklı birçok kültürle etkileşim içinde olmuş ve bu durum kentin her bakımdan zenginleşmesini sağlamıştır. Kültürel zenginliğin üzerine doğal güzellikleri de eklenince her dönemin favori keşif kenti haline gelmiştir Gaziantep.

1- Zeugma Mozaik Müzesi

Kentin tarihi hakkında en geniş kapsamlı bilgiyi edinebileceğiniz bir noktadan başlamak istedik. Hatay Arkeoloji Müzesi açılana kadar kendi alanında dünyanın büyük müzesi olma özelliği taşıyan bu müze 2011 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. İlkçağların yanı sıra Roma ve Bizans döneminden eserlerin de sergileniyor. Mozaikler ise müzenin 3 bin metrekarelik büyük bir kısmını kaplıyor. Müzede en çok dikkat çeken eser ise Çingene Kızı mozaiği.

2- Gaziantep Kalesi

Altı bin yıllık bir tarihe sahip olan Gaziantep Kalesi, Allaben Deresi’nin güneyinde bir tepenin üzerinde tüm ihtişamıyla şehri seyrediyor. Roma döneminden itibaren gözlem noktası olarak işlev alan kale, günümüzde sahip olduğu görünümüne ise Bizans döneminde kavuşur. Kanuni döneminde detaylı bir yenilemeden geçen kale tam 12 tane kuleye sahip.

3- Tarihi Tahmis Kahvesi

Tarihi atmosferini büyük oranda koruya kahvehane, Gaziantep gezisinde mutlaka uğranılması gereken yerlerden birisi. Kahvehanenin tarihinden söz edecek olursak 1635 yılına kadar değindiğini söyleyebiliriz. Halen aynı binada hizmet veren kahvehanenin kendine has ortamını görmenizi ve kendinize kahve molası vermenizi öneririz.

4- Zincirli Bedesten

Gittiğiniz ya da yaşadığınız kentte tarihi atmosfere sahip yerlerden alışveriş yapmayı seviyorsanız Zincirli Bedesten’e uğramamanızı öneririz. 1700’lü yıllarda Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan yapı, tek katlı ve 73 dükkana sahip. günümüzde bu dükkanlarda baharat, aksesuar ürünleri ve hediyelik eşya bulabilirsiniz.

5- Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Bakır işlemeciliğinin en nadide ve en özel örnekleri ile karşılaşabileceğiniz çarşının yapım tarihi bilinmiyor. Ancak mimari özellikleri incelendiğinde uzmanlar 1800’lü yıllarda inşa edildiğini düşünüyorlar. Burada hem birbirinden güzel bakırlar alabilir hem de ilk ağızdan bakır işlemesine dair bilgiler de edinebilirsiniz.

6- Almacı Pazarı

250 yıllık tarihi ile Gaziantep’in en eski çarşısı olan Almacı Pazarı’nda eski dönemlerde yalnızca elma ve armut satışı yapıldığından bu isimle anılmaya başlar. Günümüzde ise yerel mutfağın lezzetine lezzet katan malzemelerinden satın almak isterseniz bu çarşının yolunu tutabilirsiniz. Burada baharatlar, kurutulmuş sebze, meyve ve otlar ile kuruyemiş çeşitleri bulunuyor.

7- Tarihi Gümrük Han

Bakırcılar Çarşısı’nda olduğu gibi burada da el sanatları ürünlerinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz. Gaziantep Kalesi’nin çevresini saran hanlar bölgesinde öne çıkan hanlardan birisi olan Tarihi Gümrük Han’ın 1878 yılında inşası tamamlanmış. İki katlı olan bu yapı, uzun yıllar boyunca kente ticaret için gelenleri ağırlasa da 2011 yılında geçirdiği restorasyon çalışmalarından sonra ‘El Sanatları Üretim ve Satış Merkezi’ olarak hizmet sunuyor. Burayı gezerken gümüş ve bakır işlemeciliğinin en güzel örnekleri yanı sıra kutnu, teşbih, kilim, yemeni, aba ve alaca ürünlerini de bulabilirsiniz.

8- Bey Mahallesi

Yerel mimarinin en güzel örnekleri ile karşılaşacağınız Bey Mahallesi turu da bir Gaziantep gezisinin olmazsa olmazı. Yüksek duvarların ardındaki taş konak tarzı, mükemmel işçiliğin dikkat çektiği konaklama modelleri sizi karşılıyor. Taş yapısı sayesinde sıcak yaz günlerinde dahi serin kalan evler, dar sokaklar boyunca uzanıyor.

9- Atatürk Anı Müzesi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün şehirde konakladığı bina korunarak müze haline getirilmiş. Bey Mahallesi’nde bulunan müzede Atatürk’ün yatağı, kitapları, fincanı ve giysileri gibi birçok özel eşyası bulunuyor.

10- Ali İhsan Göğüş Müzesi

Yakın tarihin izlerini keşfedebileceğiniz bu müzede Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk turizm ve kültür bakanlığı görevini yapmış olan Ali İhsan Göğüs’ün günlük ve siyasi yaşamına ait kişisel eşyaları, fotoğrafları ve tabloları sergileniyor.

11- Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Bey Mahallesi’nde yer alan kentin mutfak kültürünü en yakından tanıyacağınız nokta olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde yöresel mutfağa ait izler taşıyor. Kentin hem gastronomi hem de mimarisine ait detayları görmek isteyenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerden birisi.

12- Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Bey Mahallesi’nde yer alan bir diğer müze ise Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 2013 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Ülkemizde bulunan dördüncü oyuncak müzesi, tarihi bir evde bulunuyor. Yapının restorasyonunun ardından Sunay Akın gözetiminde müzede sergilenecek oyuncakların toplanmasına başlanılmış. Mağara bölümleri de dahil olmak üzere beş kattan oluşan müzede 16-18 yüzyılları arasında üretilen oyuncaklar bulunuyor.

13- Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Birinci Dünya Savaşı sonrası başlayan düşman işgali ile Kurtuluş Savaşı döneminde Antep halkı, eşine zor rastlanacak bir mücadeleye girmiş ve büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Kentin ‘Gazi’ ünvanı almasını sağlayan bu döneme ait bilgi edinmek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka gezi listenize eklemelisiniz.

14- Gaziantep Kahramanlık Panoraması Müzesi

Kale içinde yer alan Gaziantep Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde kente ‘Gazi’ ünvanını kazanmasının ardındaki kurtuluş mücadelesi sergileniyor.

15- Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Kent kültürünü yakından detaylarıyla görebileceğiniz bir diğer nokta da Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin projesi kapsamında faaliyete başlayan müzenin ismin bulunduğu tarihi binadan geliyor. Müzede şehrin mutfak kültürü, ekonomisi ile doğal güzelliklerini aktaran multimedya kaynakları yer alıyor. Sergi alanlarında ise şehre ait el sanatlarının zenginliğini yansıtan tematik alanlar bulunuyor. Müzeyi gezdikten sonra burada bulunan restoranda yöresel lezzetlerin keyfini sürebilirsiniz.

16- Yeni Han

Tek avlulu, iki katlı bir mimariye sahip olan Yeni Han’ın yapılış tarihi 1750’li yıllarda olduğu öne sürülüyor. Restorasyon sonrasında yeniden hizmet vermeye başlayan hanın giriş katında önceki dönemlerde ahır ve taş ocağı olarak kullanılan Kaleoğlu Mağarası bulunuyor. Şimdilerde kafe olarak hizmet veren bu mağarada gezinize kısa bir mola verip soluklanabilirsiniz.

17- Kurtuluş Camii

İstanbul’daki unutulmaz eserleri ile bilinen Sarkis Balyan’ın imzası Kurutuluş Camii’sinde de bulunuyor. Gotik dönem eserlerinden olan bu cami 1892 yılında hizmet vermeye başlar. Öncelikle bölgede yaşayan Ermeniler tarafından kilise olarak kullanılan bu dini yapının ilk ismi ana Kilisesi ve Surp Asdvadzadzin Katedrali olarak bilinir. 1920’li yıllarda cezaevi olarak hizmet vermeye başlayan yapı 1980 yılı ile birlikte cami haline getirilir. Camiye dönüştürülmesi sırasında minareleri şekillendirmek için çan kuleleri yarısına kadar yıkılır ve bu süreçte bir tane daha minare eklenir. 1800’lü yıllarda Güney Amerika’dan getirilen çanı ise Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

18- Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi’nin kurulmasının amacı bitkileri tanıtmanın yanı sıra yaşayan bir bitki koleksiyonu oluşturmak. Zübeyde Hanım bulvarı üzerinde bulunan bu bahçede aynı zamanda çocuklar için ayrılan derslik dışında 9 tematik alan daha bulunuyor.

19- Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Seyahatinizde özellikle küçük çocuğunuzla birlikte çıktıysanız Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi’ne uğramanızı öneririz. 2010 yılından beri hizmet vermeye devam eden bu mekan 5 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor. Misafirlerinin uzay, yıldızlar ve gezegenler hakkında bilgi edinmelerini sağlıyor ayrıca düzenli bir şekilde gerçekleşen film gösterimlerinde de bitkilerin yaşam döngüsü ve karadeliklerin gizemi gibi konular sergileniyor.

20- Dülük Antik Kenti

Medeniyetler eşiği Gaziantep’te yer alan Düşük Antik Kenti’nde elde edinilen bilgilere göre ilk yerleşimin izleri günümüzden 600 bin yıl öncesine dayanıyor. Tarih boyunca Hititler, Medler ve Persleri’in egemenliği altına giren kent aynı zamanda Roma ve Suriye kent kültürünün izlerine de sahip. En önemli özelliklerinden birisi de yakın dönemde gerçekleşen kazı çalışmaları sırasında harikulade güzelliğe sahip taban mozaiklerinin çıkarılması. Yolunuz Gaziantep’e düştüğünde antik dönem merakınız varsa Dülük Antik Kenti mutlaka gezip görmenizi önereceğimiz yerlerden birisi.

21- Rumkale

Gaziantep gezinizi yalnızca kent merkezi ile sınırlamamanızı öneririz. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Rumkale, Nizip’in Kamışlı Köyü’nde bulunuyor. Antik çağda Şitamrat ismiyle bilinen kale, M.Ö. 855 yılında Asurluların himayesi altına girer. Ardından ilerleyen tarihle birlikte Haçlılar, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına girer. Kayaların yontulmasıyla inşa edilen kalenin etrafı çağlar öncesinde hendekle çevriliymiş ancak Birecik Barajı’nın gölünde su seviyesi yükselince ortaya çıkan yarımadanın ucunda kalmış. Ulaşımınızı köy üzerinden kolaylıkla sağlayabileceğiniz gibi Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden kalkan gezi tekneleri ile de varabilirsiniz.

Size özel fiyat ve seçenekler için bizimle iletişime geçebilirsiniz

0212 560 36 36 sales@delux.com.tr

– Yolculuğunuzun her olağanüstü detayın özenle seçilmiş olması

– Kusursuz bir şekilde uygulanan, el yapımı, esnek ve kusursuz güzergahlar

– Egzotik destinasyonlarda uzmanı

– Olağanüstü hizmet ve detaylara tavizsiz özen

– Çiftler, aileler ve küçük gruplar için mükemmel özel yolculuklar

– Kendi kalış tarihinizi seçme özgürlüğü

– Tamamen özelleştirilebilir deneyimler

Otel ve Tur Satış
sales@delux.com.tr0555 963 7216

Go to Top