Ana Sayfa/Tatil Hakkında Blog/Kuzey Kıbrıs’ a Giriş Kuralları Neler?

Kuzey Kıbrıs’ a Giriş Kuralları Neler?

Turistik Ziyaretler İçin KKTC Açıldı Mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından ülkeye giriş yapacak yolcuları kapsayan kararlar alındı. Bu kararlar neticesinde ülkenin belirlediği tablodaki renk kodlarına göre turistler ve iş amaçlı seyahat edenler KKTC’ye giriş yapabilecek. Peki Türkiye’den KKTC’te turistik amaçlı seyahat yasağı kalktı mı? Sağlıklı ve güvenli yolculuklar için Türkiye’den KKTC’ye yolculuk edecek misafirler hangi kurallara tabii olacak? KKTC’ye girişlerde karantina uygulaması bulunuyor mu? Bu gibi bir çok sorunun cevabını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güncel uygulamalarını sizler için derledik.

Pandemi Döneminde KKTC’ye Giriş Kuralları Neler?

Tüm dünyada aşının yaygınlaşmasıyla beraber ülkeler de seyahat kurallarında birtakım değişiklikler yapmaya başladı. Yurt dışında kimlik kartıyla seyahat imkanı olan ülkelerden birisi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de normalleşme adımlarını atmaya başladı.

Türkiye’den KKTC’ye Giriş Yapmak Serbest Mi?

Bu adımlar doğrultusunda KKTC’ye giriş yapacak Türk vatandaşlarına 30 Haziran itibariyle yeni tip kimlik kartı zorunluluğu getirildi.

Yeni tip kimlik kartı düzenlemesinin yanı sıra KKTC Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı kısıtlamalar tablosuna göre Türkiye turuncu kategoride yer alıyor. Buna göre Türkiye’den KKTC’ye giriş yapacaklar aşılıysa yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR sonucu isteniyor ve karantinasız giriş hakkı bulunuyor. KKTC’ye giriş yapacak aşısı bulunmayan kişiler için yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR sonucu ibrazı ve 10 gün karantina uygulaması bulunuyor.

KKTC’ye Girişlerde Hangi Aşılar Geçerli ve Hangi Kurallar Uygulanıyor?

 • Sinovac & Biontech: 2 Doz
 • Sinopharm: 2 Doz
 • Comirnaty (Pfizer/Biontech): 2 Doz
 • Vaxzevria (Astrazeneca/Oxford): 2 Doz
 • COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson And Johnson: 1 Doz
 • Sputnik V: 2 Doz
 • Moderna: 2 Doz

18 yaş altı çocuklar aşılı ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre, belirtilen PCR test kuralları doğrultusunda ülkeye giriş yapabilecek.

Yolcular son 14 gün içinde ayak bastıkları/ bulundukları ülkeler arasında en yüksek risk grubundaki ülkeye göre değerlendirilecek.

KKTC’ye Karantinasız Giriş Kuralları Nelerdir?

 • Yolculuk öncesi Türk misafirlerin HES Kodu almaları gerekiyor.
 • Aşılı Türk vatandaşları KKTC’ye giriş yapabilirken (2. doz sonrası 14 günü tamamlamış olmak şartıyla) hastalığı geçirmiş Türk vatandaşlarının da yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde almış olduğu negatif PCR sonucu da ibraz etmesi gerekiyor.
 • Karantinasız giriş işlemleri Ercan Havalimanı’na inişte yapılıyor. Yolculara ücretsiz 2. PCR testi yapılıyor ve Test sonucu çıkana kadar yolcu bir odada misafir ediliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Gelmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

 • PCR testinizi uçuşunuza 3 gün kala (72 Saat) yaptırmanız gerekmektedir.
 • Cep telefonunuza Apple Store veya Android Market’ten GÜVENDE KAL uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.
 • Türkiye’de uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra, uygulamada yer alan gerekli adımları takip ederek, telefon numaranızı uygulamaya tanımlatıp size SMS ile gelen kodu uygulamaya girmeniz gerekmektedir.
 •  Telefon numaranız ve uygulama eşleştikten sonra GÜVENDE KAL kodu alabilmeniz için telefonunuza ikinci bir SMS gelecektir.
 • Gelen ikinci SMS’te bulunan linke tıklayıp Kredi kartı ile ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmelisiniz. (Yapacağınız ödeme 750 TL olup, güvenli tatiliniz sona erdiğinde 350 TL KKTC havalimanında bileklik tesliminde iade edilecektir.)

Ödeme İşlemi Gerçekleştikten Sonra Hangi Adımlar İzlenmelidir?

 • Ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra, GÜVENDE KAL kodunuzu alıp uygulamadaki işlemlere devam ederek, sizden istenilen bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapacağınız tatil süresince bulanacağınız konumu belirtmeniz gereklidir.
 • Bu nedenle sizden istenen bilgiler arasında konaklanacak adres kısmına tatilinizi geçireceğiniz otelinizi muhakkak belirtmelisiniz.
 • Bu adımlar tamamlandıktan sonra uygulamanız bileklik için eşleşmeye hazır olacaktır.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce operatörünüzün uluslararası dolaşıma açık olması gereklidir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Geldikten Sonra Hangi Kurallar Uygulanacak?

 • Bileklikle eşleşmeye hazır olan GÜVENDE KAL uygulamasını açarak, bilekliklerinizin takılacağı yetkili stantlara girmeniz, yetkili personel tüm kontrolleri yaptıktan sonra bilekliğinizi teslim almanız, telefon ve bilekliğinizin eşleşmesini tamamlamanız gerekmektedir.
 •  Havalimanı’nda KKTC sağlık bakanlığı personeli tarafından 15 dakikada sonuçlanan hızlı sürüntü testi yapılacaktır.
 •  İşlemleriniz tamamlandığında HIS Travel karşılama ekibimiz sizi bekliyor olacak.
 • GÜVENDE KAL uygulaması ile akıllı bileklik eşleşmesi yapıldıktan sonra güvenli turizm süresince uygulamada işaretlediğiniz konumdan ayrılmamanız gerekmektedir.

KKTC’ye Giriş Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Bilekliği hiçbir şekilde bileğinizden çıkarmamanız gerekmektedir.
 • Bilekliğe zarar vermemeniz gerekmektedir.
 • Telefonunuzun internet bağlantısı sürekli açık olmalıdır.
 • Telefonunuzda GÜVENDE KAL uygulamasının çalışmasına izin verilmeli, uygulama sonlandırılmamalıdır.

KKTC’nin Yayınladığı Tabloda Yer Alan Renkler ve Giriş Kriterleri Ne Anlama Geliyor?

Koyu Kırmızı

 • Son 14 gün içerisinde bu ülkelere seyahat geçmişi olan kişilerin, ülkeye girişi yasaktır.
 • KKTC vatandaşları adaya girişlerde son 72 saat içerisinde alınan negatif PCR test sonucu ibrazı ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabilecek.

Kırmızı

 • Yolcuların aşılı olup olmadığına bakılmaksızın son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR sonucu ve 10 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecek.

Turuncu

 • Aşılı Yolcular: Yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazıyla karantinasız giriş hakkına sahip olacaklar.
 • Aşısız Yolcular: Yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazıyla 10 gün karantinaya tabi olacaklar.

Sarı

 • Aşılı Yolcular: Yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazıyla karantinasız giriş hakkına sahip olacaklar.
 • Aşsız Yolcular: Yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazıyla 7 gün karantinaya tabi olacaklar

Yeşil

 • Aşılı Yolcular: Kısıtlama bulunmuyor.
 • Aşsız Yolcular: Yolculuk öncesi son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucu ibrazını sunan yeşil kategoriye sahip ülkelerden gelen yolculara karantina uygulanmıyor.

Gri

 • Yolcuların aşılı olup olmadığına bakılmaksızın, yolculuk öncesi  son 72 saat negatif PCR sonucu ve 10 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecek.

Barselona / İspanya

Sagrada Familia, La Batllo & Brunch & Cake (Kemiklerin Evi), Casa Mila ve nicesi. Art Nouveau akımının İspanya’daki öncüsü mimar Antoni Gaudi’nin eserlerine şehrin dört bir yanında rastlayabilirsiniz. Flamenko dansçıları, sokak müzisyenleriyle her daim hareketli bir şehir olan Barselona; müzeleri, binaları, sokakları ve restoranlarıyla Avrupa’nın en ikonik yerlerinden bir tanesi.

Eskişehir / Türkiye

Listemizde yine Türkiye’den bir şehrimiz var; o da Eskişehir! Her ne kadar küçük bir şehir olsa da Eskişehir’in dört bir yanında heykeller görürseniz şaşırmayın. Kendisi de bir heykeltraş olan belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’in teşvikleri sayesinde Eskişehir’de onlarca müze, galeri ve sanat etkinliği mekanları bulunuyor. Balmumu Müzesi’ndeki ve Masal Şatosu’ndaki heykelleri öğrencilerin yaptığı, Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun düzenlendiği ve “Yılın Uluslararası Projesi” ödülüne layık görülen Odunpazarı Modern Müzesi ile Eskişehir; dünyada örnek gösterilebilecek bir sanat şehri.

Atina / Yunanistan

Tanrıça Athena’nın şehridir Atina. Ziyaret eden büyük-küçük herkesi kendisini hayran bırakan Atina, antik zamanlarda yaşayan sanatçılara, felsefecilere kucak açan bir kentti. “Batı Sanatı” denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden birisi olan Atina, her bir metrekaresi ve müzeleriyle sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

Amsterdam / Hollanda

Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi olan Amsterdam, tam bir sanat ve tarih şehridir. Birçok ünlü sanatçıya kucak açan şehirde müzeler bölgesi yer alıyor. Madame Tussauds’dan, Van Gogh Müzesi’ne kadar dünyaca ünlü birçok müzeye sahip. Günümüzde sanatçılar için ilham kaynağı haline gelmiş kenti ziyaret etmeden önce Amsterdam’da görülecek yerler listesini hazırlayarak; şehrin hem doğasını hem tarihini hem de yerlerini yakından görebilirsiniz.

FARKIMIZ

– Yolculuğunuzun her olağanüstü detayın özenle seçilmiş olması

– Kusursuz bir şekilde uygulanan, el yapımı, esnek ve kusursuz güzergahlar

– Egzotik destinasyonlarda uzmanı

– Olağanüstü hizmet ve detaylara tavizsiz özen

– Çiftler, aileler ve küçük gruplar için mükemmel özel yolculuklar

– Kendi kalış tarihinizi seçme özgürlüğü

– Tamamen özelleştirilebilir deneyimler

Otel ve Tur Satış
sales@delux.com.tr0555 963 7216

2021-06-11T15:15:40+03:00
Go to Top